Skip to content

55 Pill Hill Rd

Bernardsville, NJ 07924

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2013

Property Information

Block122
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page70

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,344
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,300
52%
Improvement Value:$224,500
48%
Total Assessment$465,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,416+2.3%
2024$8,223+2.3%
2023$8,042+1.8%
2022$7,898+5.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6007, Page 3019

Property Built

Built

Year Built: 1947