Skip to content

15 Sunset Dr.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 1994

Property Information

Block120
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page70

Building Details

Building Class21
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,448
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,000
33%
Improvement Value:$507,600
67%
Total Assessment$752,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,638+2.4%
2024$13,314+2.9%
2023$12,940+2.9%
2022$12,580+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 1635, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1958