Skip to content

35 West St.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2011

Property Information

Block106
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page65

Building Details

Building Class20
Description2S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,278
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,800
31%
Improvement Value:$335,500
69%
Total Assessment$486,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,813+3.0%
2024$8,552+2.5%
2023$8,342+3.0%
2022$8,098+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$408,000
DeedBook 5382, Page 2360

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 1993, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1966