Skip to content

75 Liberty Rd

Bernardsville, NJ 07924

Built 1942

Last Sale Date
Dec 12, 2015

Property Information

Block121
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page70

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,052
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,800
51%
Improvement Value:$238,800
49%
Total Assessment$482,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,721+2.4%
2024$8,520+2.3%
2023$8,329+2.0%
2022$8,166+4.8%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,052DeedBook 6872, Page 557Recorded5/13/2016

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,052DeedBook 6440, Page 664

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6143, Page 2456

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 5618, Page 2409

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2184, Page 544

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1854, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1942