Skip to content

9 South St

Bernardsville, NJ 07924

Built 1941

Last Sale Date
Jan 10, 1986

Property Information

Block117
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page69

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,073
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$238,800
55%
Improvement Value:$198,100
45%
Total Assessment$436,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,892+2.4%
2024$7,709+7.0%
2023$7,207+1.7%
2022$7,086+5.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941