Skip to content

91 Liberty Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1947

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block122
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page70

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,350
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,600
36%
Improvement Value:$436,800
64%
Total Assessment$682,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,361+2.4%
2024$12,066+47.8%
2023$8,163+1.9%
2022$8,014+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft3,350DeedBook 5640, Page 3062

Property Built

Built

Year Built: 1947