Skip to content

53 Ambar Pl.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1961

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 25, 1995

Property Information

Block128
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$313,800
47%
Improvement Value:$360,600
53%
Total Assessment$674,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,195+2.4%
2024$11,909+2.4%
2023$11,631+2.1%
2022$11,389+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,360DeedBook 2020, Page 860

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 1885, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1961