Skip to content

15 Ambar Place

Bernardsville, NJ 07924

Built 1900

Last Sale Price
$419,104
Last Sale Date
Jun 29, 2012

Property Information

Block128
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page72

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,818
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,500
43%
Improvement Value:$296,300
57%
Total Assessment$520,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,423+2.4%
2024$9,203+2.3%
2023$8,992+2.4%
2022$8,780+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$419,104

To:

Sq Ft1,818DeedBook 6534, Page 1436

Property Built

Built

Year Built: 1900