Skip to content

32 Dobbs St.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1956

Last Sale Price
$45,399
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block128
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page72

Building Details

Building Class20
Description1SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,048
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$313,800
47%
Improvement Value:$351,600
53%
Total Assessment$665,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,031+2.4%
2024$11,751+2.4%
2023$11,476+2.2%
2022$11,233+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$45,399

To:

Sq Ft2,048DeedBook 7578, Page 948Recorded9/20/2024

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 5171, Page 3707

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 2036, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1956