Skip to content

18 Dobbs St

Bernardsville, NJ 07924

Built 1969

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block128
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page72

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,784
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,000
35%
Improvement Value:$590,200
65%
Total Assessment$905,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,399+2.5%
2024$16,006+9.6%
2023$14,600+2.8%
2022$14,206+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$885,000

To:

Sq Ft2,784DeedBook 7431, Page 1246Recorded3/16/2022

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5128, Page 223

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 2249, Page 489

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 1781, Page 148

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 1643, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1969