Skip to content

8 Dobbs St.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1920

Last Sale Price
$384,000
Last Sale Date
Nov 1, 2017

Property Information

Block128
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page72

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage981
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,400
50%
Improvement Value:$237,200
50%
Total Assessment$473,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,561+2.4%
2024$8,361+2.5%
2023$8,155+2.0%
2022$7,993+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$384,000

From:

To:

Sq Ft981DeedBook 7005, Page 3194Recorded11/20/2017

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5789, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1920