Skip to content

50 Mount Airy Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1900

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block128
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page72

Building Details

Building Class20
DescriptionA-2S-F;2FAM
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage2,088
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,800
38%
Improvement Value:$370,000
62%
Total Assessment$592,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,735+2.4%
2024$10,481+2.5%
2023$10,230+2.7%
2022$9,965+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000

To:

Sq Ft2,088DeedBook 7146, Page 108Recorded8/26/2019

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 6936, Page 3031Recorded1/23/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 6714, Page 3869Recorded5/6/2014

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 5694, Page 1816

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 1411, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1900