Skip to content

61 Post Kennel Rd.

Far Hills, NJ 07931

Built 1981

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block13
Lot4.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR110
Sq Footage3,481
Acreage6.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$737,400
73%
Improvement Value:$275,200
27%
Total Assessment$1,012,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,101+3.7%
2024$17,452-0.3%
2023$17,497-14.9%
2022$20,571-1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$815,000

To:

Sq Ft3,503DeedBook 7265, Page 1083Recorded10/27/2020

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 1491, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1981