Skip to content

22 Tysley St

Bernardsville, NJ 07924

Built 2011

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jan 3, 2011

Property Information

Block141
Lot14.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page76

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,025
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,500
33%
Improvement Value:$622,700
67%
Total Assessment$923,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,729+2.5%
2024$16,327+2.5%
2023$15,922+3.1%
2022$15,448+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft3,025DeedBook 6481, Page 2694

Property Built

Built

Year Built: 2011