Skip to content

36 Somerset Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 2003

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 30, 2017

Property Information

Block73
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page54

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,026
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,900
33%
Improvement Value:$564,500
67%
Total Assessment$842,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,265+3.6%
2024$14,736+2.8%
2023$14,331+5.4%
2022$13,600+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft3,026DeedBook 6963, Page 1556Recorded6/1/2017

Property Sale

Sale
$649,900
DeedBook 5412, Page 1748

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 2199, Page 8

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 1524, Page 351