Skip to content

27 Stirling Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 2000

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Sep 20, 2011

Property Information

Block146
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,449
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,900
24%
Improvement Value:$866,000
76%
Total Assessment$1,141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,181+1.4%
2024$19,903+1.9%
2023$19,528+1.2%
2022$19,292+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

To: Moffett, Grant & Christina Castelli

Sq Ft3,449DeedBook 6454, Page 779

Property Sale

Sale
$999,999
DeedBook 5964, Page 173

Property Sale

Sale
$608,759
DeedBook 2325, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 2000