Skip to content

5 Dogwood Court

Bernardsville, NJ 07924

Built 2001

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jan 8, 2003

Property Information

Block146
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page62

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,010
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,100
27%
Improvement Value:$724,100
73%
Total Assessment$995,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,519+1.2%
2024$17,306+1.9%
2023$16,981+0.7%
2022$16,859+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To: Mcshane, Gerry J. & Eileen Mary

Sq Ft3,010DeedBook 5285, Page 3640

Property Sale

Sale
$609,514
DeedBook 2337, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 2001