Skip to content

125 Lloyd Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1920

Last Sale Date
Nov 13, 1974

Property Information

Block23
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class21
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,860
Acreage5.78

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$549,000
57%
Improvement Value:$408,300
43%
Total Assessment$957,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,030+2.4%
2024$16,632+1.0%
2023$16,465-3.2%
2022$17,009+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920