Skip to content

112 Hardscrabble Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1987

Last Sale Price
$864,000
Last Sale Date
Sep 21, 2012

Property Information

Block23
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class21
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,036
Acreage5.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$524,000
50%
Improvement Value:$517,200
50%
Total Assessment$1,041,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,815+2.4%
2024$18,376+1.2%
2023$18,152-2.7%
2022$18,662+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$864,000

To:

Sq Ft4,036DeedBook 6561, Page 2236

Property Sale

Sale
$935,000
DeedBook 2283, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 1554, Page 629