Skip to content

33 Stone Fence Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1969

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jun 18, 2020

Property Information

Block24
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class21
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,918
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,200
47%
Improvement Value:$434,200
53%
Total Assessment$816,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,056+2.9%
2024$13,663+1.3%
2023$13,492-9.1%
2022$14,848+0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969