Skip to content

151 Mendham Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1963

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 5, 2011

Property Information

Block24
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class21
Description1.5S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,990
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$331,300
36%
Improvement Value:$578,300
64%
Total Assessment$909,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,475+2.8%
2024$16,028+1.7%
2023$15,756+2.6%
2022$15,353-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft2,990DeedBook 6446, Page 3069

Property Sale

Sale
$522,000
DeedBook 2271, Page 251

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 1916, Page 266

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1446, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1963