Skip to content

46-1 Post Kennel Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1890
Farm (Regular)

Last Sale Price
$2,250,000
Last Sale Date
Dec 30, 1994

Property Information

Block28
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page28

Building Details

Building Class22
Description2S-F;2GAR
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage6,783
Acreage6.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$886,100
45%
Improvement Value:$1,095,200
55%
Total Assessment$1,981,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,113+3.3%
2024$34,971+2.4%
2023$34,137+2.3%
2022$33,384-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,250,000

To:

Sq Ft6,783DeedBook 1994, Page 21

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 1711, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1890