Skip to content

101 Round Top Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1960

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jun 11, 2004

Property Information

Block30
Lot34
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page31

Building Details

Building Class19
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage1,603
Acreage2.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$462,700
60%
Improvement Value:$304,500
40%
Total Assessment$767,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,076+2.9%
2024$13,675+0.9%
2023$13,547-0.0%
2022$13,550+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$710,000

To:

Sq Ft1,603DeedBook 5618, Page 1329

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 1681, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1960