Skip to content

131 Anderson Hill Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1856

Last Sale Price
$1,837,000
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block40
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page38

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,477
Acreage1.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$357,700
31%
Improvement Value:$783,400
69%
Total Assessment$1,141,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,561+6.7%
2024$19,262+1.5%
2023$18,979+2.8%
2022$18,467+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,837,000

To:

Sq Ft6,477DeedBook 7647, Page 2238Recorded10/30/2025

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft6,477DeedBook 6510, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1856