Skip to content

8 Bodnar St.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1950

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Jun 29, 1987

Property Information

Block41
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page40

Building Details

Building Class20
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,516
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,800
48%
Improvement Value:$250,100
52%
Total Assessment$479,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,676+3.3%
2024$8,398+1.3%
2023$8,287+2.1%
2022$8,119+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000

To:

Sq Ft1,516DeedBook 1683, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1950