Skip to content

18 Bodnar St.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1960

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Aug 2, 2022

Property Information

Block41
Lot17.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page40

Building Details

Building Class21
Description2S-F;2FAM
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage1,920
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,100
38%
Improvement Value:$354,100
62%
Total Assessment$573,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,379+3.2%
2024$10,059+11.3%
2023$9,038+2.6%
2022$8,812+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 7463, Page 3554Recorded8/15/2022

Property Sale

Sale
$552,500
DeedBook 6122, Page 2825

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2316, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1960