Skip to content

43 Wesley Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1960

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jan 20, 2006

Property Information

Block67
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page49

Building Details

Building Class20
Description2FAM
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage2,176
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$293,100
49%
Improvement Value:$302,300
51%
Total Assessment$595,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,762+3.8%
2024$10,366+1.0%
2023$10,259+0.1%
2022$10,249+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,176DeedBook 5855, Page 2969

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 1415, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1960