Skip to content

5 Bodnar St.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1945

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 23, 2014

Property Information

Block42
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page40

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,296
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,100
48%
Improvement Value:$234,400
52%
Total Assessment$453,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,197+3.3%
2024$7,934+3.6%
2023$7,658+2.0%
2022$7,509+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 6764, Page 2094Recorded12/31/2014

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 1885, Page 870

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1695, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1945