Skip to content

21 Bodnar St.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1930

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 19, 2016

Property Information

Block42
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page40

Building Details

Building Class20
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,050
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,200
55%
Improvement Value:$178,500
45%
Total Assessment$395,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,147+3.4%
2024$6,909+1.1%
2023$6,833+1.7%
2022$6,718+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 6900, Page 3698Recorded9/2/2016

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5686, Page 2620

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 2237, Page 417

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 1739, Page 844

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1626, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1930