Skip to content

43 Oak Ridge Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1955

Last Sale Price
$557,500
Last Sale Date
Aug 28, 2000

Property Information

Block49
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page39

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,044
Acreage0.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$331,600
41%
Improvement Value:$477,200
59%
Total Assessment$808,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,637+2.4%
2024$14,290+4.8%
2023$13,631+2.6%
2022$13,291+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$557,500

To:

Sq Ft3,044DeedBook 2314, Page 64

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 1630, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1955