Skip to content

18 Oak Place

Bernardsville, NJ 07924

Built 1958

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Oct 29, 2008

Property Information

Block51
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page39

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,960
Acreage0.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
45%
Improvement Value:$386,300
55%
Total Assessment$706,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,774+2.4%
2024$12,472+5.0%
2023$11,875+2.2%
2022$11,620+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000

To:

Sq Ft2,960DeedBook 6172, Page 1929

Property Sale

Sale
$382,500
DeedBook 2078, Page 601

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 1332, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1958