Skip to content

81 Dryden Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1961

Last Sale Date
Nov 28, 2023

Property Information

Block4
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class21
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR110
Sq Footage5,299
Acreage7.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$934,700
43%
Improvement Value:$1,239,700
57%
Total Assessment$2,174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,340+3.2%
2024$38,103+1.1%
2023$37,703+2.5%
2022$36,786+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,067,500
DeedBook 2350, Page 791

Property Sale

Sale
$929,000
DeedBook 2293, Page 692

Property Sale

Sale
$855,000
DeedBook 2249, Page 372

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 1686, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1961