Skip to content

2 Highview Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1983

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 19, 2016

Property Information

Block52
Lot1.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page42

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,788
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,600
43%
Improvement Value:$292,700
57%
Total Assessment$510,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,298+3.2%
2024$9,006+1.5%
2023$8,872+5.3%
2022$8,424+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 6908, Page 619Recorded9/30/2016

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1576, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1983