Skip to content

11 Burrows Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1992

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Jul 20, 2016

Property Information

Block130
Lot5.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page69

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,838
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,900
45%
Improvement Value:$296,300
55%
Total Assessment$538,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,736+2.4%
2024$9,507+2.3%
2023$9,290+2.3%
2022$9,079+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$374,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 6893, Page 2432Recorded8/9/2016

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 6883, Page 1948Recorded6/30/2016

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 2315, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 1772, Page 530