Skip to content

33 Old Army Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1959

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block53
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page41

Building Details

Building Class21
Description2S-F;1GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,900
37%
Improvement Value:$506,500
63%
Total Assessment$802,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,532+3.5%
2024$14,041+1.5%
2023$13,828+1.2%
2022$13,668+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft2,128DeedBook 7269, Page 926Recorded11/4/2020

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 7123, Page 1564Recorded6/11/2019

Property Sale

Sale
$642,500
DeedBook 6628, Page 781

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 6148, Page 472

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 2089, Page 11

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1230, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1959