Skip to content

54 Old Fort Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1966

Last Sale Price
$667,500
Last Sale Date
Feb 28, 2013

Property Information

Block44
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page38

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,156
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$414,200
48%
Improvement Value:$448,700
52%
Total Assessment$862,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,601+2.3%
2024$15,248+4.3%
2023$14,619+2.1%
2022$14,320+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$667,500

To:

Sq Ft2,156DeedBook 6612, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1966