Skip to content

65 Olcott Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1930

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 12, 2012

Property Information

Block57
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page43

Building Details

Building Class21
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,712
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,400
42%
Improvement Value:$390,000
58%
Total Assessment$675,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,156+3.6%
2024$11,731+1.3%
2023$11,577+0.6%
2022$11,511+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft1,712DeedBook 6529, Page 1598

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 2286, Page 140

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 1778, Page 130

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 1357, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1930