Skip to content

39b Essex Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1920

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block73
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page54

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,722
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,300
44%
Improvement Value:$284,000
56%
Total Assessment$511,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,249+2.8%
2024$8,994+2.8%
2023$8,751+2.3%
2022$8,555+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft1,722DeedBook 7180, Page 68Recorded1/7/2020

Property Sale

Sale
$412,800

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 6942, Page 3361Recorded2/17/2017

Property Sale

Sale
$199,500
DeedBook 1951, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1920