Skip to content

58 Old Colony Rd

Bernardsville, NJ 07924

Built 1950

Last Sale Price
$447,500
Last Sale Date
Aug 19, 2009

Property Information

Block63
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page46

Building Details

Building Class20
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,611
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,400
49%
Improvement Value:$316,000
51%
Total Assessment$620,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,214+3.8%
2024$10,802+1.1%
2023$10,689+0.1%
2022$10,676+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$447,500

To:

Sq Ft1,611DeedBook 6258, Page 3742

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 2298, Page 645

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 1961, Page 111

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 14272, Page 49930

Property Built

Built

Year Built: 1950