Skip to content

37 Old Colony Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1953

Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block64
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page48

Building Details

Building Class21
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,016
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,300
40%
Improvement Value:$459,500
60%
Total Assessment$761,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,789+3.6%
2024$13,314+1.4%
2023$13,127+0.9%
2022$13,009+3.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 7067, Page 743Recorded8/27/2018

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 5882, Page 2411

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 2273, Page 607

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 1336, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1953