Skip to content

11 Old Colony Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1936

Last Sale Price
$598,000
Last Sale Date
May 22, 2013

Property Information

Block64
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page48

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,118
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$301,600
42%
Improvement Value:$418,200
58%
Total Assessment$719,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,026+3.6%
2024$12,568+1.3%
2023$12,403+0.8%
2022$12,306+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$598,000

To:

Sq Ft2,118DeedBook 6636, Page 53

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook 2224, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1936