Skip to content

12 Wesley Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2026

Property Information

Block65
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page49

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,554
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$284,700
48%
Improvement Value:$312,000
52%
Total Assessment$596,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,717+13.8%
2024$9,414+0.9%
2023$9,328+0.2%
2022$9,306+5.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft1,554DeedBook 7529, Page 3747Recorded10/18/2023

Property Sale

Sale
$445,000

To:

DeedBook 5497, Page 2723

Property Sale

Sale
$290,677

To:

DeedBook 2256, Page 545

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 1508, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1940