Skip to content

11 Olcott Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1946
Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 15, 2016

Property Information

Block65
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page49

Building Details

Building Class19
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,249
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,400
61%
Improvement Value:$209,200
39%
Total Assessment$539,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,734+3.6%
2024$9,400+2.2%
2023$9,200-0.1%
2022$9,207+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,249DeedBook 6906, Page 2076Recorded9/26/2016

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5561, Page 2486

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 1303, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1946