Skip to content

33-39 Mine Brook Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Mar 24, 2006

Property Information

Block71
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page50

Building Details

Building Class10
DescriptionAUTO REPAIR
Dwellings1
ZoningD-CO
Sq Footage1,537
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$560,000
70%
Improvement Value:$245,000
30%
Total Assessment$805,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,858+1.7%
2024$14,605-0.5%
2023$14,686-0.3%
2022$14,728+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

Sq Ft1,537DeedBook 5880, Page 581

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 1704, Page 431