Skip to content

25 Claremont Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Commercial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block71
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page50

Building Details

Building Class10
Description1S-F
Dwellings1
ZoningD-CO
Sq Footage2,408
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$339,000
40%
Improvement Value:$503,000
60%
Total Assessment$842,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,796+1.5%
2024$15,570-14.2%
2023$18,148+17.5%
2022$15,443+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft2,408DeedBook 7271, Page 3448Recorded11/10/2020

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5496, Page 2660

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1513, Page 805