Skip to content

10 Somerset Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1920

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
May 25, 2004

Property Information

Block75
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page53

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningD-CO
Sq Footage1,824
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,000
37%
Improvement Value:$391,100
63%
Total Assessment$619,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,214+2.8%
2024$10,907+2.8%
2023$10,610+2.8%
2022$10,322+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 5603, Page 2811

Property Sale

Sale
$200,100
DeedBook 2232, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1920