Skip to content

12 Somerset Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1941

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 18, 2002

Property Information

Block75
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page53

Building Details

Building Class20
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,044
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,400
55%
Improvement Value:$193,600
45%
Total Assessment$433,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,820+2.9%
2024$7,598+2.7%
2023$7,398+1.8%
2022$7,265+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2068, Page 328

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 1892, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1941