Skip to content

100 Washington Cor Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2008

Property Information

Block7
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class20
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR110
Sq Footage4,846
Acreage5.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$666,200
47%
Improvement Value:$749,700
53%
Total Assessment$1,415,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,603+2.4%
2024$25,004+0.9%
2023$24,786+2.2%
2022$24,257+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 1818, Page 21

Property Sale

Sale
$1,010,000
DeedBook 1778, Page 253

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 1582, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1976