Skip to content

201 Dryden Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block3
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR110
Sq Footage4,155
Acreage5.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$669,300
67%
Improvement Value:$325,700
33%
Total Assessment$995,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,935+3.6%
2024$17,310+0.0%
2023$17,306+1.6%
2022$17,028-9.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$885,000

To:

Sq Ft4,155DeedBook 7613, Page 1258Recorded4/28/2025

Property Sale

Sale
$763,000

From:

To:

Sq Ft4,155DeedBook 7125, Page 1853Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$1,070,000

To:

DeedBook 2146, Page 526

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

Property Sale

Sale
$900,000

To:

DeedBook 1955, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1462, Page 502