Skip to content

5 Crestview Dr.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1950

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block81
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page56

Building Details

Building Class20
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,952
Acreage1.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$382,700
69%
Improvement Value:$171,600
31%
Total Assessment$554,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,990+2.3%
2024$9,764-0.1%
2023$9,770-1.8%
2022$9,946+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,952DeedBook 7298, Page 764Recorded1/19/2021

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 1277, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1950